IMG_3941dwt

Evelina Šimkutė

Kalbino: Raimonda Tamulevičiūtė

Nuotraukos: Julija Rūkas

Kaip gimė Šilainiai project idėja? Pati esi menininkė, ar tavo kūryba paskatino Šilainiai Project gimimą?

Esu užaugusi Šilainiuose, šis rajonas man labai svarbus. Po mokyklos išvykau studijuoti Central Saint Martins college of Art and Design į Londoną, ten gyvenau beveik 12 metų. Pradėjus kurti Šilainių mikrorajonas dažnai atsispindėdavo asmeninėje kūryboje. Studijų metais eksperimentavau su daug meno šakų, kurios vis kitaip atspindėjo Šilainius. Pradėjau nuo fotografijos, mąsčiau apie vietą ir pokyčius joje, kūriau performansus, instaliaciją. Vėliau perėjau prie skulptūros, kuri vaizdavo rajone esančius objektus, pavyzdžiui, žaidimų aikštelių detales. Kurdama naudojau joms būdingas medžiagas – plieną ir betoną. Šiuos objektus vėliau pristatydavau parodose Anglijoje. Buvo įdomu paanalizuoti, ką jie komunikuoja skirtingai publikai ir ką aš galiu jais pasakyti. Visgi kuriant įvairias Šilainių skulptūras vien tik jų neužteko, trūko paties žmogaus, kadangi šis rajonas yra apie žmones, tai gyvenamasis mikrorajonas, o daiktai pasako labai mažą istorijos dalį. Turėjau grįžti ir iš naujo pažinti besikeičiančią vietą. Gyvendama Londone supratau, kad visgi atitolstu nuo Šilainių, nors didžiąją dalį kūrybos orientuoju būtent į šį rajoną. Postūmis pradėti projektą įvyko tada, kai supratau, kad mano kūryboje trūksta žmogaus – Šilainių gyventojo.

Kokios veiklos vyksta Šilainiuose šiuo metu?

Šiuo metu Šilainiai project turi šešias šakas: Šilainių istorijos archyvas, fotografijos dirbtuvės mokyklose, tarptautinės menininkų rezidencijos, renginai neįprastose vietose, pokalbiai įtraukiant vietinę bendruomenę ir tyrimai – tai nauja veikla, kuria norėtųsi apjungti įvairių sričių tyrėjus besidominčius Šilainiais: sociologus, urbanistus, architektus ir t.t. Labai dažnai žmonėms trūksta informacijos apie jų aplinkoje gyvenančius bendraminčius, todėl šiuo projektu siekiame ne tik pažinti rajoną, bet ir dar labiau susipažinti bendruomenės viduje.

IMG_3997dwt

Vienas iš projekto dalių yra Šilainiai Photo, kodėl pasirinkai į projektą integruoti fotografiją ir ji tapo viena iš pagrindinių jo dalių?

2015 m. vasarą ruošiantis projekto pradžiai vykau į Centrinį Lietuvos archyvą į fotografijos dokumentų skyrių ir ieškojau vizualinės informacijos apie Šilainius, visgi šis mikrorajonas skaičiuoja savo 30 metų! Deja, bet pavyko rasti tik 5 nuotraukas, tai nustebino ir pastūmėjo ieškoti daugiau fotografijų. Buvau įsitikinusi, kad jų tikrai yra, galbūt jos nėra išsaugotos oficialiuose archyvuose, tačiau tikrai yra asmeniniuose. Šios Šilainių vaizdų paieškos ir paskatino projektą pradėti nuo fotografijos, klausiant, kas ta Šilainių 30-ties metų istorija? Fotografija yra vienas iš puikių būdų pradėti kalbėti apie vietą ir jos istoriją.

Šilainiuose rengi ir menininkų rezidenciją, kodėl pasirinkai įgyvendinti būtent tokio pobūdžio projektą? Gal galėtum išskirti kelias, labiausiai įsimenančias pakviestų kūrėjų idėjas susijusias su Šilainiais?

Taip, jau antrus metus organizuoju menininkų, iš įvairių pasaulio šalių, rezidenciją. Pakviesti menininkai kuria Šilainių viešose erdvėse, taip pat rengiame viešus susitikimus su jais Šilainių bibliotekoje ir organizuojame parodas. Vykdant tokio pobūdžio projektus man įdomus kito žvilgsnis į šį rajoną. Menininkas atvykęs iš kitos aplinkos su savimi atsineša kitas žinias ir patirtį, kitą matymą. Vietiniai, o ir aš pati, dažnai nebepastebime tam tikrų, galbūt įprastų, tačiau įdomių ir aktualių reiškinių savoje aplinkoje.

Brooke Carlson – kūrėja iš Australijos, dirbanti daugiausiai  performanso srityje, Šilainiuose rado kelis apgriuvusius pastatus, iš kurių pasiėmė dvi plytas. Performanso metu, vienoje judriausių mikrorajono vietų, rastas plytas sudilino į dulkes. Po pristatymo su būriu žmonių diskutavome apie įvykusį performansą, apie tai, ką mums reiškia namai, kokią patirtį išaukė šis kūrinys, galiausiai, kas yra performansas? Publika gali labai daug duoti kūrėjui, kaip ir jis publikai.

2017m. rudenį menininkas Shota Kotake Šilainių bibliotekoje dvi savaites piešė šilainiškių portretus. Tarp menininko ir projekto dalyvių užsimegzdavo ryšys, kartais ir nekalbant ta pačia kalba, vyko dalinimasis patirtimis ir kūryba. Menininko studijos įsikūrimas vietinėje bibliotekoje turėjo nenuspėtai gilų poveikį pačiam menininkui ir projekto dalyviams.

IMG_4017dwt

Bendruomenės įtraukimas – sudėtingas darbas, kartais reikalaujantis ne vienerių metų pastangų, kaip bendruomenę pavyko įtraukti į Šilainiai project? Koks bendruomenės santykis su projektu buvo pradžioje ir dabar?

Bendruomenė šio rajono atveju yra gana sudėtingas darinys, kadangi čia gyvena virš 50 tūkst. žmonių, tad visų jų neįmanoma suburti, todėl daugiau kalba eina apie žmonių grupeles, kurias jungia bendri interesai. Būtų nuostabus, jei, šios grupelės išreikštų norą kurti kartu Šilainiuose ir Šilainiams. Norėčiau, kad čia vyktų bendra kūryba.

Visgi jau dabar vyksta ne grupių, bet pavienių žmonių idėjų siūlymas ir jų įgyvendinimas. Paroda rūsyje, kuri įvyko šiais metais, buvo vietinio gyventojo mintis. Projektas apie „tyrėjų“ subūrimą – pasiūlytas vietinio gyventojo. Pasivaikščiojimai po poetų kiemus, praeitais metais, taip pat buvo Šilainių gyventojo idėja. Taigi toks bendradarbiavimas jau vyksta, o didesniam gyventojų įtraukimui reikia tiesiog daugiau laiko.

Ar aktualios projektui asmeninės Šilainių gyventojų istorijos ir patirtys ? Gal gali papasakoti kelias įsimintiniausių istorijų susijusių su šiuo rajonu?

Kalbant apie Šilainių mikrorajono istorijas, daugiausiai jų turbūt sulaukė instaliacija „Tinklas“ sukurta daugiau nei prieš 10 m. menininko Tado Vosyliaus. Instaliacija buvo jo baigiamasis magistro darbas. Ištemptas tinklas tarp dviejų daugiabučių su kopetėlemis. Šalia šio darbo nėra jokio aprašo, todėl vietiniai gyventojai pradėjo patys kurti istorijas apie šį Šilainių objektą. Viena iš versijų buvo tai, kad tinklas nutiestas sraigtasparniui, kuris turėjo greitai išmesti krovinį, galiausiai dalis kopėtėlių buvo nukirptos. Kita versija, kad tai vietinės moksleivės baigiamasis darbas mokykloje. Išgirdęs minėtas idėjas, Tadas net nenorėjo pasakoti savosios, kadangi jo kūrinys pats apie save sukūrė mitą, įaugo į vietą. Menininkas pasakojo, kad jo įkvėpimo šaltinis buvo telekomunikacijos laidai bei idėja, kad rajonas yra kaip tinklas, kuris sujungia.

IMG_4002dwt

Kuo Šilainiai project išskirtinis bendrame vietos bendruomenes įtraukiančių projektų lauke? Kodėl tokio pobūdžio projektai yra reikalingi Lietuvos kontekste?

Socialiai angažuotų, kūrybiškos vietokūros projektų reišmė Lietuvos ir europiniu mastu yra labai svarbi. Aš išskirčiau kelis svarbiausius tokių projektų aspektus: psichologinė ir fizinė sveikata, patirčių dalinimasis ir socialinė interakcija. Dalyvaujant bendruomeniškame projekte vyksta socialinių ryšių mezgimas ir panašių interesų žmonių bendradarbiavimas, kuris visuomet praturtina vietos bendruomenę. Taip pat ugdomas pilietiškumas bei kitoks žvilgsnis į savo aplinką ir, žinoma, kūrybiškumas.

Lietuvos mastu Šilainiai Project išskirtinumas galbūt yra kompleksiškumas, veiklų bei auditorijos įvairumas. Garsas, vaizdas, judesys, pasivaikščiojimai ir pokalbiai, spontaniškas vyksmas, vietos tyrimai: visa tai apjungia Šilainiai Project.

Paskelbta: gruodžio 30, 2017

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *